14.4.2025
Varaus- ja vuokratupia vuodelle 2026 pääsee varaamaan 5.5. alkaen Eräluvat.fi:ssä
Varaus- ja vuokratupien sekä muiden varattavien kohteiden myynti vuodelle 2026 avautuu maanantaina 5.5.2025 klo 9.
Jyrkkävaaran varaustupa sijaitsee Urho Kekkosen kansallispuiston erämaisessa osassa. Perille pääsy edellyttää suunnistustaitoja. Kohde ei ole saavutettavissa kelirikon aikaan. Lähimmät kaupat ja ravintolat sijaitsevat Saariselällä ja Ivalossa. Hirsinen kämppä on rakennettu vuonna 1968. Samassa rakennuksessa on myös autiotupa.
Varaustupa on jaettava yöpymispaikka, josta voit varata maksullisen petipaikan 1-2 yöksi.
Käyttäjätilin luominen kannattaa. Kirjautuneena asiakkaana sinun ei tarvitse maksaa varaustasi heti. Voit myös tehdä itse peruutuksia maksamattomiin varauksiisi. Luo käyttäjätili.
Vinkki: Mikäli varaat tupia tai muita varattavia kohteita usealle eri retkelle, tee varaukset erillisille tilauksille. Tällöin kunkin retken varauksen voi halutessaan maksaa vasta 14 vrk ennen varauksen alkua. 5.5.2025 alkaen tehtyihin varauksiin ei tehdä muutoksia.
Majoitusvuorokausi alkaa kello 14.00 ja päättyy kello 12.00.
Pidä mukana varausvahvistus ja maksutosite.
Laskutukset aina asiakaspalvelun kautta. Katso asiakaspalvelun yhteystiedot.
Retkeilyrakenteiden käyttö yritystoiminnassa edellyttää lupaa Metsähallitukselta. Tutustu yrityksen käyttöoikeuksiin (metsa.fi).
Nykyisen pysyvän leirialueen ovat suunnitelleet ja toteuttaneet yhteistyönä Metsähallitus ja Suomen Partiolaiset ry. Partiolaisilla on vuosittain aikavälillä 1.5.-31.10. etuvarausoikeus varata leirialueen kohteita seuraavalle vuodelle. Etuvarausoikeuden ajankohdan jälkeen leirialuevarauksia voivat tehdä kaikki.
Kesto | Peti |
---|---|
1 yö | 17,10 € |
Tupa on varattavissa ajalle:1.1.2025–1.1.2026
ma | ti | ke | to | pe | la | su |
---|---|---|---|---|---|---|
14.4.2025
Varaus- ja vuokratupien sekä muiden varattavien kohteiden myynti vuodelle 2026 avautuu maanantaina 5.5.2025 klo 9.
20.11.2024
Eräuvat.fi on uudistunut ja myös tupavarausten maksuvaihtoehtoihin on tullut päivityksiä. Lue, millaisia vaihtoehtoja yksityisasiakkailla ja yrityksillä on.
19.11.2024
Eräluvat.fi-sivusto ja Eräluvat-verkkokauppa ovat uudistuneet ja yhdistyneet. Uudistuksen myötä vanhat asiakastilit ovat poistuneet käytöstä. Maksetut luvat ovat kuitenkin voimassa normaalisti.
Tupa sijaitsee 1 km Muorravaarakkajoesta itään Jyrkkävaaran länsipuolella.
Tuvalle pääsee useista lähtöpaikoista kävellen tai hiihtäen. Aittajärveltä (n.12 km) ja Raja-Joosepin Luttojoen riippusillalta (n. 15 km) tuvalle pääsee vain kesällä.
Matkan varrella voi olla jokien ylityksiä. Siltoja on Suomujoen Aitaojalla, Kotakönkäällä, Porttikoskella ja Luttojoella Raja-Joosepissa.
Lähimmät tuvat ovat Snellmaninmaja, Muorravaarakan autio- ja varaustupa sekä Sarvijoen autio- ja varaustupa.
Tutustu alueeseen ja tarkempiin saapumisohjeisiin Luontoon.fissä.
Tuvan läheisyydessä on tulentekopaikka ja käymälä-liiteri.
Tulentekopaikan läheisyydessä voi leiriytyä.
Avain on koodillisessa avainlaatikossa tuvalla. Ohjeet ja koodi lähetetään maksun jälkeen sähköpostilla.
Ota varmuudeksi lukkosulaa matkaan, jos avainlaatikon luukku on jumiutunut pakkasessa. Metsähallituksella ei ole huoltopäivystystä kohteilla.
Tuvassa on kamiina ja puita tuvan lämmittämistä varten. Käytä polttopuuta säästeliäästi. Huomaathan, että tuvan lämpiäminen vie aikansa.
Tuvalla ei ole sähköjä. Suosittelemme otsalamppua, joka jättää kädet vapaaksi tuvan askareita varten. Turvallisuussyistä polta kynttilöitä palamattomalla alustalla ja valvo niitä koko ajan.
Kaasuhella, kattila ja paistinpannu.
Tuvassa ei ole juoksevaa vettä.
Muorravaarakanjoki sijaitsee n. 1 km päässä tuvasta.
Luonnonvedet suositellaan keitettäväksi ennen käyttöä juomavetenä. Veden laatua ei tutkita. Luonnonvesien käyttö juomavetenä omalla vastuulla.
Katso vinkit turvalliseen juomaveden hankkimiseen retkellä (Luontoon.fi).
Makuulaverit kahdessa tasossa, patjat, tyynyt.
Ota mukaan omat lakanat tai makuupussi.
Varaustupa on jaettava yöpymispaikka, jossa retkeilijät nukkuvat samassa tilassa yleensä kerrossängyissä vierivieressä.
Tuvan pihassa on kuivakäymälä. Ota oma wc-paperi mukaan.
Tuvalla ei ole jäteastioita, joten viethän jätteet mukanasi.
Vastuullinen ulkoilija retkeilee roskattomasti eikä jätä jälkiä. Lue lisää roskattoman retkeilyn periaatteista (luontoon.fi).
Siivoathan tuvan ennen lähtöäsi.
Retkikohteissa voi olla matkapuhelinverkoissa katvealueita. Tällaisissa tilanteissa saattaa auttaa esimerkiksi hakeutuminen muuta maastoa korkeammalle, avoimelle paikalle. Tarkista matkaviestinverkon kattavuus omalta puhelinoperaattoriltasi ennen retkelle lähtöä.
Tuvissa on palovaroittimet, mutta suosittelemme ottamaan 9 V pariston ja/tai oman matkapalovaroittimen mukaan.
Tutustu alueeseen ja sen ajankohtaisiin tietoihin Luontoon.fissä.
Tuvan huollosta vastaa Metsähallitus, Luontopalvelut.
Mikäli huomaat tuvalla puutteita, ilmoitathan niistä: Luontoon.fi/palaute.