Hoppa till innehåll
Eräluvat.fi logo
  • Företagare
  • Aktuellt
  • Kontaktuppgifter
  • Sök på webbplatsen
Tillståndsområde för spöfiske

1523 Kielajoki

Kielajoki är beläget i Inari, i Paistunturi ödemarksområdets gränsen. Det är Kaamasjokis största biälv.

Älvarna vårdas inte med utplantering utan fiskstammen är beroende av naturlig förökning. Kielajoki från Kaamanen–Karigasniemi vägbro till älvens övre lopp har i många år varit helt fredade från allt fiske på initiativ av Enare fiskeområde. Med fredningen har man tryggat öringens vandring från Muddusjärvi till Kaamas- och Kielajoki för att leka.

Området lämpar sig bäst för traditionellt spö- och flugfiske.

Kartfiler och broschyrer

Basuppgifter om området

Kommun
Enare
Landskap
Lappland
Fiskeperiod

1.6.–31.8.

Tillåtna fiskemetoder
Flugfiske, kastfiske (fiske med spinnspö)
Nödvändiga tillstånd och avgifter
Spöfisketillstånd, fiskevårdsavgift. Kontrollera alltid punkten "Vilka tillstånd behöver fiskare".
Mete och pilkfiske
Förbjudet i strömområden
Spöfisketilltånd för området
24 timmar, ungdomstillstånd
Eftersträvad fångst
Gädda, harr, öring, sik
Vård av fiskevatten
Naturliga fiskstammar (inga planteringar)
Områdets egenskaper
Vildmarksdestination
Speciellt i detta område
Kielajoki är Kaamasjokis största biälv. Området lämpar sig bäst för traditionellt spö- och flugfiske.
Begränsningar
Kontrollera begränsningarna noggrant i tillståndsvillkoren.

Aktuellt

Att beakta i detta område

Antalet fisketillstånd är begränsat. Kontrollera på förhand om det finns tillstånd kvar.

Tillståndet börjar alltid klockan 18.00.

Bekanta dig med fiskereglerna för fiskeområdet

Du hittar fiskereglerna för Enare fiskeområde på Enare fiskeområdes webbplats (inarinkalatalousalue.fi) (på finska).

Vilka tillstånd behöver fiskare

I det här tillståndsområdet behöver du spöfisketillstånd för alla typer av fiske. Dessutom ska du betala fiskevårdsavgift om du inte är under 18 år, över 70 år eller har fyllt minst 65 år före den 31.12.2023.

Det är helt förbjudet att meta och pilka i forsar och strömmar i vattendrag för vandringsfisk (även i detta tillståndsområde). Om du bara fiskar med ett spö och ett bete i lugnvatten, till exempel i sjöutvidgningar, räcker det att ha spöfisketillstånd. Om du metar eller pilkar med flera spön, ska du köpa spöfisketillstånd och betala fiskevårdsavgift.

Vattendrag och områdesbegränsningar i tillståndsområdet

Alltid kontrollera läget för tillståndsområdet i kartfönstret eller PDF-kartan på denna sidan. Genom att öppna kartfönstret kan du se närmare på tillståndsområdets läge.

Kielajoki tillståndsområde börjar vid stället där Karigasniementie korsar Kielajoki semesterby vid Giellajohka. Tillståndsområdet slutar vid den punkt där Kielajoki ansluter sig till Kaamasjoki.

Områdets tjänster

Du kan läsa om turisttjänsterna i Enare i webbtjänsten:

I området finns utflyktstjänster, såsom eldplatser och ödestugor.

Mer information om områdets natur och utflyktsmål finns på adressen Luontoon.fi.

Mer information

Vattentemperaturens inverkan på fisket

Vattentemperaturen har stor inverkan på laxfiskarnas överlevnad. När vattentemperaturen närmar sig +20 grader bör laxfiskar fiskas med eftertanke. I varmare vatten än så bör man undvika laxfiske. Då lönar det sig att föredra arter som tål värme bättre, såsom gös, gädda och abborre. Läs mer om anvisningar till ansvarsfulla fiskare.

Tillståndförsäljning och rådgivning på vardagarna kl. 9–15

+35820692424

eraluvat@metsa.fi

Övre Lapplands naturum Siida

Inarintie 46

99870 Enare

+358206397740

siida@metsa.fi

Se mer information och öppettider

Specialsakkunnig i fiskeärenden (Övre Lappland)

Jarmo Huhtamella

Enare

+358400397534

jarmo.huhtamella@metsa.fi

area:relatedAreas.title

Forststyrelsens logo

Forststyrelsen

PB 80 (Semaforbron 12 C)

00521 Helsingfors

Eräluvat

eraluvat@metsa.fi

+358 20 69 2424 (vardagar kl. 9–15)

0,00 €/min + lna/msa

Följ oss

facebookinstagramtwitteryoutubelinkedin
Respons Användningsvillkor Förvärvs- och annulleringsvillkor Dataskyddsbeskrivning Tillgänglighetsutlåtande